Ő az egyik szegedi lakos, éppen feldobta a talpát (jó, igazából csak alszik). Amúgy az emlősök közt nem éppen jellemző módon a csupasz turkálók nem tudják szabályozni a testhőmérsékletüket.
A csupasz turkáló (Heterocephalus glaber) Kelet-Afrika szavannáinak és füves pusztáinak lakója. Furcsa kinézete - a már említett szőrtelenség, a vaksi szemek, a fülkagyló hiánya és a meglehetősen méretes metszőfogak, amiket a szájától függetlenül tud mozgatni - nem túl meglepő módon a föld alatti életmódra való specializálódás eredményei. A hosszú metszőfogak egyébként nem csak alagútásásra alkalmaska, ezekkel rágcsálja a tápnövényeket is (nyilván, mi mással...), és a kígyók elleni védekezésben is jól jönnek. A csupasz turkálók életük nagy részét a saját maguk által vájt járatrendszerekben tölti, amik több kamrából és az azokat összekötő járatokból állnak. Egyes kamrákat alvásra, másokat WC-nek használnak. A hangokra és a rezgésekre nagyon érzékenyek, ami mondjuk érthető, ellensúlyozni kell valahogy a vakságot.
Táplálékukat a a különböző növény föld alatti részei (gyökerek és gumók) adják, ezekből nyerik a szükséges vizet, inni nem szoktak. Általában csak a belső, vizes részeket rágcsálják, hogy a növény minél tovább életben maradjon és táplálékul szolgálhasson. Fogságban édesburgonyát, különböző gyümölcsöket és kekszet is esznek.
Életmódja igencsak különleges: az emlősök között az ember leszámítva csak a csupasz turkálók nevezhetők államalkotó állatoknak (tudjátok, mint a hangyák). Csak egy nőstény szaporodik, ő a királynő. Vemhessége 70 napig tart, átlagosan 12 kölyköt hoz egyszerre világra, majd négyhetes korukig vigyáz rájuk A kolóniában élő többi nőstény is szaporodóképes, mégsem párzanak amíg a kolóniában maradnak (tehát általában egész életükben), ha jól emlékszem a királynő a vizeletében választ ki egy hormonszerű anyagot, aminek ez a következménye,
Nem mellesleg a csupasz turkálók akár 30 évig is elélhetnek, ami, valljuk be, elég sok egy átlagos rágcsálóhoz képest (mondjuk kb. tízszer annyi). Ez nyilván megragadta a tudósok fantáziáját és úgy döntöttek, érdemes megkutakodni egy kicsit a dolgot, és arra jutottak, hogy ezeknek a kis csúnyaságoknak a szervezete gyorsabban regenerálódik, mint mondjuk az emberé. Ez még hagyján, de hiányoznak belőlük bizonyos fájdalomérzetet továbbító kémiai anyagok, tehát gyakorlatilag nem éreznek fájdalmat, ráadásul képesek elnyomni a nemkívánatos sejtszaporulatokat, azaz a rákos daganatokat sem ismerik. Az pedig ezek után nem is meglepő, hogy képesek elviselni az extrém magas széndioxid-koncentrációt és alacsony oxigénkoncentrációt a járataikban.
Mindent összevetve, ha szépségversenyt nem is nyernének ezek a kis állatok, azért valamit tudnak...
források:
animaldiversity
Wikipédia
Fővárosi Állat- és Növénykert honlapja
Szegedi Vadaspark honlapja
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése